کلینیک تخصصی آب

فراخوانی داده‌ها در Arc Map

داده‌ها و اطلاعات در GIS‌ به صورت توصیفی و مکانی هستند. برای نشان دادن داده‌های مکانی سازگار با GIS‌ از ساختارهای برداری،‌ رستری یا سلولی، شبکه‌های نامنظم مثلثاتی یا TIN‌ و جداول استفاده می‌کنند. ساختارهای برداری و رستری دو ساختار اصلی برای نمایش اطلاعات مکانی هستند. داده‌های برداری در Arc GIS‌ به فرمت‌های (shape (*.shp)، layer (*.lyr و ژئودیتابیس (*.gdb) به کار گرفته می‌شود. فرمت layer جهت ذخیره سیمبولوژی لایه‌ها به کار می‌رود. برخی از فرمت‌های داده‌های رستری عبارتند از: imagine, jp2, jpg, png, gif, tiff, image, grid.

 • grid: لایه‌های رستری که توسط Arc GIS تولید می‌شوند به طور پیش فرض به صورت Grid می‌باشند.
 • img: یکی از فرمت‌های بسیار پرکاربرد داده‌های رستری می‌باشند. تصاویر ماهواره‌های به این فرمت می‌باشند.
 • tiff: برای ذخیره کردن و خواندن فایل‌های اسکن شده به کار می‌رود.
 • gif: برای فایل‌های رستری به خصوص با لبه‌های shape مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • jp: یک فرمت معمول برای تصاویر picture است.
 • dem: برای نمایش داده‌های ارتفاعی است. دارای دو نوع نمایش است:
  ۱- داده‌های ارتفاعی ۳۰ متری از نقشه‌های ۵/۷ دقیقه‌ای با مقیاس ۱/۲۴۰۰۰
  ۲- داده‌های رقومی زمین با دقت ۳ ثانیه و در مقیاس
 • bil, bip: این فرمت توسط سیستم‌های RS تولید شد. از تکنیک‌های مختلفی جهت ذخیره کردن مقادیر روشنایی که به صورت همزمان در چندین رنگ یا باند طیفی بدست می‌آیند، استفاده می‌کند.

علاوه بر آنچه گفته شد، می‌توان سایر داده‌های با فرمت ناسازگار با GIS را با استفاده از دستورها و فرمان‌های موجود در GIS به فرمت سازگار با آن تبدیل کرده، یا داده جدید ایجاد کرده و مورد استفاده قرار داد. در این قسمت از آموزش به چگونگی فراخوانی داده‌ها پرداخته می‌شود.

داده‌هایی که بیشتر در محیط Arc GIS استفاده می‌شوند به صورت داده های نقطه‌ای، خطی و چند ضلعی می‌باشند. این داده‌ها از نوع داده برداری هستند. به منظور اضافه نمودن داده در Arc Map،‌ ابتدا نیاز است برای دسترسی سریع‌تر به داده‌ها، مسیرهای ورود داده‌ها از قبل تعریف شوند. برای این منظور بر روی دکمه Add Data کلیک کرده تا پنجره‌ای به همین نام باز شود.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

نام کاربری یا نشانی ایمیل *
گذرواژه *